3B Scientific Hakkında

Tıbbi Eğitim ve Simülasyon Sayesinde Hasta Güvenliğinin Arttırılması

3B Scientific GmbH

Hasta güvenliğindeki aksaklıklar önemli hastalıklara ve hasta kayıplarına yol açabilir. Klinik personelinin hasta güvenliğine verdiği önemi arttırmak, eğitim, uygulama ve hasta ilişkilerine önem verilmesini gerektirir.

Her seviyeden sağlık hizmeti sağlayıcıları, hasta güvenliğinin herkesin sorumluluğu olduğunu unutmamalıdır. Bu nedenle Mart ayında, ülkedeki hastaneler, huzurevleri, tıp ve hemşirelik okulları, en iyi hasta güvenliği uygulamalarını teşvik eden Hasta Güvenliği Farkındalık Haftası'nı gerçekleştirecek.

Hasta Güvenliği Nedir?

Hasta güvenliği, önlenebilir bir zararın oluşmaması ve sağlık uzmanlarının gereksiz zarar görmesini önlemektir. Personel, bir güvenlik kültürü ile liderlik etmeli, hastanın zarar görmesini önlemeli ve topluluğumuzun sağlığını iyileştirirken hasta ve aile katılımını artırmalıdır.

Harvard Global Sağlık Enstitüsü'ne göre, sağlık hizmetlerinin sunumundaki hatalardan kaynaklanan hasta zararları, dünyadaki en büyük 10 sakatlık ve ölüm nedeninden biri olarak kabul edilmektedir. Bu, etkilenenler için gelir ve verimlilik kaybına yol açar.

Hemşirelik ve tıp öğrencileri, hasta güvenliğinin risk yönetimi, ilaç yönetimi, enfeksiyon kontrolü ve bilgi ve ilkelerin içselleştirilmesinin yanı sıra uygulamanın da dahil edilmesini gerektiren hasta eğitimini içerdiğini hatırlamalıdır.

Tıbbi Eğitim

Geleceğin sağlık hizmeti sağlayıcıları olarak öğrenciler, sağlık hizmeti sunumunu ilerletmek için hasta güvenliği bilgilerinin temellerini göz önünde bulundurarak nasıl teşhis ve tedavi yapılacağını iyice öğrenmelidir. Gerçek hastaları riske atmadan eğitmenlerden ve koçluktan eşzamanlı geri bildirimlerle yapılacak uygulamalar, olumlu sonuçlar verecek bir eğitim yaklaşımıdır.

Enfeksiyon kontrolünü klinik bakım, enjeksiyon uygulaması ve kateter yerleştirme ile bütünleştirirken öğreten tıbbi simülasyon müfredatları hasta güvenliğinin önemini vurgulayabilir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre hastaları da kapsayan bir güvenlik eğitimi müfredatının verilmesinde kullanılabilecek bir dizi farklı eğitim biçimi vardır : dersler, hasta başı öğretimi, küçük grup öğrenimi, vaka temelli tartışmalar, bağımsız çalışma, izleme, rol eğitimi, tıbbi simülasyon ve iyileştirme projelerinin üstlenilmesi.

Uygulama

Hasta güvenliği ilkelerine bağlılıktaki farklılıklar, bu ilkelerin değişen bilgi düzeylerine bağlanabilir. Bu nedenle, Cardionics tarafından desteklenen 3B Scientific’ten Nikki Oskültasyon Özellikli Hasta Bakımı ve Hemşirelik Eğitim Modeli, klinik öğrencilerin hasta bakımı ve güvenliği konusunda yetkinlik geliştirmesine olanak tanıyacaktır. Öğrenci bu manken ile hasta transfer becerileri, pozisyon alma ve değiştirme, hasta hijyen bakımı, yara tedavisi ve yatak başı iletişim becerilerini uygulayabilir.

Sağlık eğitimi kurumlarında bir hasta güvenliği kültürü uygulamanın faydalarından biri, prosedürel beceri eğitimine entegre edilebilmesidir. Öğrencilerin gerçek hayattaki pratik uygulamaları görürken hasta güvenliği ilkelerine değer ve anlam vermelerine olanak tanıyan çeşitli prosedürel beceri laboratuvarlarında, çok sayıda hasta güvenliği konusu ele alınabilir.

REALITi Pro hasta monitörü simülatörü ile öğrenciler, servislere girerken yaşamsal belirti ve müdahaleleri izleme yeterliliğini kazanmak için gerçek hayatta birlikte çalışacakları hasta monitörlerinin tam bir simülasyonuyla öğrenme fırsatı yakalarlar.. iSimulate simülasyon sistemi ile eğitim alan öğrenciler, kalp fonksiyonu takibi, yanlış kardiyak elektrot yerleştirme ve gözetim standartlarındaki boşlukların hasta güvenliğini tehlikeye attığını göreceklerinden, EKG ve kardiyak elektrot yerleştirme konusunda da deneyim kazanacaklardır.

Hasta ve Hasta Yakınlarını Aklınızda Bulundurun

Klinik personelinin hasta güvenliği ilkelerine uymaya devam etmesini sağlamak için, hastalar ve hasta yakınları ile iletişime geçmeleri teşvik edilmelidir. Bu teşvik, tedavi ile ilgili gelişmeler hakkında sürekli iletişimi, disiplinlerarası ziyaretler sırasında hasta yakınlarının hazır bulunmasını ve hastaların ve hasta yakınlarının sağlık hizmeti süreci hakkındaki düşüncelerini dikkate alarak yeni yönergeler oluşturabilmeyi sağlar.

Sağlık planını hastalara ve hasta yakınlarına açıklamak, hasta güvenliğine öncelik verirken sağlık hizmeti uygulamalarını geliştirmenin anahtarıdır. Hastaların ve hasta yakınlarının kendilerine gösterilen ilgiye verecekleri tepkilerin değerlendirilmesi sayesinde hastaların ve hasta yakınlarının yönlendirilmesi ve kendilerini ifade ederken rahat hissetmeleri çok önemlidir.

Hastalara ve hasta yakınlarına karşı olan tutum, hasta güvenlik kurallarına klinik uyum ve gerekli tüm tedavi uygulamaları, hastalar ve hasta yakınları tarafından tercih edilme sebebi olacaktır. Bu durum, hasta güvenliği farkındalığının yılın 52 haftası boyunca uygulanabilmesini mümkün kılacaktır.

Referanslar:
  • Vaismoradi M, Tella S, A Logan P, Khakurel J, Vizcaya-Moreno F. Nurses' Adherence to Patient Safety Principles: A Systematic Review. Int J Environ Res Public Health. 2020;17(6):2028. Published 2020 Mar 19. doi:10.3390/ijerph17062028
  • Harvard Global Health Institute Patient Safety: A Major Public Health Challenge. [(accessed on 8 March 2020)]; Available online: https://globalhealth.harvard.edu/qualitypowerpoint.
  • World Alliance for Patient Safety. (2009). WHO PATIENT SAFETY CURRICULUM GUIDE FOR MEDICAL SCHOOLS [Brochure]. The United Kingdom. https://www.who.int/patientsafety/information_centre/documents/who_ps_curriculum_summary.pdf


3B_Scientific_21-03_Banner_IMSH_OVERVIEWSMALL.jpg
3B_Scientific_21-03_Banner_IWD2021_OVERVIEWSMALL.jpg